ورود به سيستم


 


 ارسال مجدد ایمیل تایید؟
 فراموشی رمز ورود
 کاربر جدید ؟ ثبت نام

حاميان
بازديدکنندگان سايت

تعداد کل بازدید: 81212
تعداد کاربران آنلاین: 1
تعداد بازدید امسال: 516
تعداد بازدید این ماه: 608
تعداد بازدید امروز: 15


   


صفحه مناسب براي چاپگر

گروه۱

b721f09919442b086dda7e9b1aa89fd2

در گفتگو با دکتر روح­ الله اسلامي، عضو هيات علمي گروه علوم سياسي دانشگاه فردوسي مشهد و دبير اجرايي دومين همايش ملي دولت ­پژوهي

در رشته­ي علوم سياسي، دولت اهميت فراواني دارد و مهم­ترين موضوع علم سياست است. هدف از تاسيس مدرسه­ي علوم سياسي اين بود که استعدادهاي توانمند را وارد نهادهاي اجرايي مانند وزارت خارجه کند. رشته­ي علوم سياسي رشته­اي بود که به تربيت کارشناس اقدام مي­کرد و موضوعش راه­کارهايي براي سياست­گذاري دولتي بود. اما به تدريج اين مسئله به حاشيه مي­رود، چراکه با غلبه يافتن گرايش­هاي پست­مدرن، مارکسيسم و گرايش­هاي فرقه­اي و قوميتي، دولت به حاشيه رانده مي­شود و سياست به سمت گرايش­هاي انتقادي حرکت مي­کند. حتي سياست­گذاران هم اغلب منتقد وضع موجود مي­شوند، در نتيجه‌ي اين رويکرد، معناي دولت به "قوه‌ي مجريه" محدود مي‌شود. بنا به همين دلايل امروز پرداختن به دولت اهميت پيدا مي­کند.

در دوره­ي نخست همايش دولت پژوهي، در چهار پنل دولت از منظر انديشه­، حقوق، جامعه­شناسي و سياستگذاري عمومي، توسط اساتيد مطرح اين حوزه، واکاوي شد. در دوره‌ي دوم همايش سعي بر اين است که دولت جمهوري اسلامي که چهل سال از تدوين آن گذشته را مورد بررسي قرار دهيم و به فهم دولت جمهوري اسلامي، چالش­ها و چشم­انداز، کارآمدي و نقاط قوت و ضعف آن بپردازيم. در طي فراخواني که جهت دريافت مقاله انجام شد ۱۵۰ مقاله تا کنون دريافت شده که کار داوري آن‌ها به پايان رسيده‌است. چکيده‌ها و اصل مقالات نيز به چاپ خواهند رسيد.

در دومين همايش ملي دولت پژوهي از۲۵نفر از اساتيد حوزه اقتصاد، جامعه شناسي، سياست‌گذاري عمومي، مديريت و... براي ارائه موضوعات در پنل‌هاي موضوعي دعوت به عمل آمده است. موضوعات پنل‌ها شامل دولت، چالش­ها، چشم­انداز، دولت و سياست­گذاري عمومي، دولت حکمراني محلي و شوراها، دولت و اقتصاد سياسي، سرشت دولت و کارآمدي هستند و از تمام جوانب جمهوري اسلامي را بررسي خواهند کرد. اين دست همايش‌ها مي­توانند فرصتي در جهت آگاه­سازي علمي نخبگان، افکار عمومي و سياستمداران باشند، چرا که از جنبه­هاي مختلف مبنايي، کارآمدي، آينده­پژوهي و... به دولت جمهوري اسلامي مي­پردازد.
  تعداد بازدید کنندگان :81212
©2015 Ferdowsi University of Mashhad.